آمار بازدید سایت
بازدید هفته گذشته 668
بازدید ماه گذشته 2466
بازدید سال گذشته 37978
بازدید کل 90625
تبلیغات
Eivar AD محل تبلیغ شما

پخش مراسم حیدرعلی از شبکه تلویزیونی استانی خراسان رضوی

مراسم حیدر-علی(حسن-حسین)روستای ایور_کوهسرخ کاشمر

 یکی از سنت¬های عزاداری در ایام محرم است که از گذشته های دور در برخی از شهرها و روستا برگزار می شده است. در این مراسم نمادین که غالبا در عصر عاشورا و پس از اتمام سایر مراسم مربوط به روز عاشورا، برگزار می شود، عزاداران دور علم بزرگی که در میانه میدان نصب می شود،  چند دایره بزرگ را تشکیل می دهند و هر نفر با دست چپ خود، کمربند یا لباس نفر سمت چپ خود را می گیرد و به سمت راست حرکت می کنند. یک نفر به عنوان میاندار که غالبا از ریش سفیدان هیئت نیز می باشد چند بیت را در منقبت امام سوم شیعیان و مصائب مربوط به عاشورا به صورت آوازی می خواند و در پایان هر بیت نیز جمع عزاداران ذکر یا حسین را صلا می کشند و دست راست خود را بالا می برند.

چه کربلاست که آدم به هوش می آید    صدای ناله زینب به گوش می آید   (یا حسین)

صدای ناله زینب و زاری طفلان           دلم به حالت اکبر به جوش می آید  (یا حسین)

وان دم که سر حسین بر نیزه زدند      مرغان هوا به دور او خیمه زدند         (یا حسین)

پس از آن نیز میاندار نام حسن را صلا می کشد و عزاداران نیز در حال چرخیدن به سمت راست و سینه زدن نام حسین را فریاد می زنند. این ذکر پس از چند بار به ذکر حیدر توسط میاندار و جواب علی توسط عزاداران تغییر می کند. با این تفاوت که در ذکر حیدر-علی عزاداران روی پای چپ خود و به صورت لی لی حرکت می کنند. این شیوه در مجموع چندبار به همین صورت تکرار می شود. در پایان نیز با ذکر صلوات عزاداری روز عاشورا به پایان می رسد.

 لازم به ذکر است این مراسم با تفاوت هایی  جزیی و در روزهای متفاوتی از ایام محرم، هنوز در برخی از روستاها و شهرهای خراسان مرسوم است.  اما می توان گفت روستای ایور از جمله معدود مناطقی است که مراسم هم چنان با شکوه و عظمت خاصی و با رعایت جزییات آن توسط جوانان و ریش سفیدان روستا در عصر عاشورای هر سال برگزار می شود.

 

فیلم پخش شده در شبکه استانی خراسان رضوی - اینجا کلیلک کنید - آپارات ایور

 

++ کلیپها و عکسهای گرفته شده از مراسم حیدرعلی و عاشورای روستای ایور بزودی در وب سایت قرار میگیرد

 

 

SAHe! eivar.org 1384/ copyright 2016